Ahhoz, hogy igazán elérjük azt az életet, amit szeretnénk és teljesíteni tudjuk a célokat amiket kitűzünk, elengedhetetlen, hogy elkötelezzük magunkat a jövőnk és afelé az élet felé, amit tényleg szeretnénk.
Sokat lehet hallani és olvasni arról, hogy hogyan tűzzünk ki célokat, aztán hogy hogyan alakítsunk ki szokásokat. Én is biztos fogok még erről írni, de ezek mellett van egy fontos lépés, amiről nem hallani annyit.
Nem elég kitűzni a célokat és nagyon akarni elérni azt, hanem ezért tenni is kell, dönteni is kell, aztán pedig elköteleződni.
Ki kell állni a döntés mellett és akkor is végig vinni, ha nem könnyű. Ez pedig csak akkor fog menni, ha teljesen elköteleztük magunkat.
A döntés előkészítése
Szóval az egész folyamat azzal indul, hogy szeretnél elérni valamit, szeretnél valakivé válni. Ha ezt már tudod akkor nézd meg, mit kell ehhez tenned, vagy min kell változtatnod a jelenlegi életeden.
Például szeretnék elkezdeni futni és lefutni egy 10 km-es versenyt. Ehhez futóvá kell válnom, és minden héten többször kell futni, edzeni.
Aztán szedd össze, milyen döntéseket kell meghoznod, hogy ez a változás megtörténjen az életedben. Szerintem az egyik legfontosabb dolog, hogy ezeket a döntéseket a jövődből hozd meg, és ne a múltadból!
Mit értek ez alatt?
Mindenkinek van egy múltja, egy jelene, egy jövője, vagyis van, ahol most vagyunk az életben, és ehhez képest volt egy előző verziónk, és lesz egy jövőbeli verziónk.
Ha Te is szeretnél fejlődni és elérni célokat, akkor valószínű ez a jövőbeli verziód már máshol fog tartani az életben, mint ahol jelenleg Te vagy. Ő már elérte a célokat, ő már más dolgokat szeretne, más problémái vannak. Ő visszanézve már tudja mi a jó neki, és mi lett volna jó neki a múltban.
Mivel ennek a jövőbeli énednek másabb nézőpontja van, mint Neked, így amikor el kell döntened valamit, érdemes hozzáfordulni! Ez most talán furcsának tűnik, hogyan is fordulhatnék a jövőbeli énemhez, amikor ő még nem is létezik?
Az az igazság, hogy tényleg nem létezik, de megpróbálhatsz az ő fejével gondolkozni, elképzelni, hogy neki mi lenne a véleménye, ő mit választana, mit tartana fontosnak?
Persze ehhez tudnod kell, hogy mit szeretnél elérni a jövőben és ki szeretnél majd lenni, szóval kicsit már ismerned kell a jövőbeli Önmagadat.
De ha ez adott, akkor a döntéshozásba mindenképpen érdemes bevonni a jövőbeli énedet, és döntést a jövődből hozni, nem pedig a múltadból. A múltból való döntéshozáson azt értem, hogy csak az eddigi tapasztalataidat veszed figyelembe, viszont ez nem biztos, hogy meg fogja hozni azt az eredményt, amit szeretnél.
Szóval javaslom, hogy kezdj el döntéseket hozni a jövőből, mert ez vezet majd el ahhoz az Önmagadhoz, aki lenni szeretnél!
Hogy kicsit érthetőbb legyen, menjünk tovább a futós példával. Kitűztem a célt, hogy le szeretnék futni 10 km-t, mivel a jövőbeli énem futó lesz. Ehhez persze sokat kell majd minden héten futnom, vagyis a futás jelentős részét kiteszi majd az életemnek. Ahhoz, hogy ez jól menjen szükségünk lesz felszerelésre. A felszereléssel kapcsolatban pedig meg kell hoznom pár döntést. Például, hogy milyen cipőt veszek.
Ha a jövőbeli énemet nézem, akkor ő elég sok idejét tölti futással, vagyis fontos neki, hogy kényelmes legyen a cipő. A jövőbeli énem nem spórolna a cipőn, mivel tudja, hogy ez fontos és néha hasznosabb egy drágább dolgot venni, mint olcsóból többet. (Persze a fogyasztói társadalom érdeke, hogy fogyasszuk mindig újra és még többet, de ennek elejét vehetjük, ha néha jobb minőségű tartósabb dolgokat veszünk, persze ha megtehetjük.)
Viszont a döntésben trükkös, hogy a jelenlegi énem még csak gondolkozik a futáson, ő még lehet nem látja mennyire fontos a jó cipő. De a döntést, hogy milyen cipőt veszek, nem a mostani tudásom és a mostani gondolataim alapján hozom meg, hanem áthelyezem magam a jövőbeli énem bőrébe és általa hozom meg a döntést, vagyis olyan cipőt választok, ami hosszú távon is jó lesz, viszont talán kicsit drágább.
Persze itt benne van a rizikó, hogy mi van, ha nem fog tetszeni a hosszabb távú futás, és feleslegesen vettem a cipőt. Ez megtörténhet, de mivel tudom, hogy a jövőbeli énem futó lesz, ezért nem annyira tartok ettől, mivel a hozzáállásomat a futáshoz a gondolataim és a döntéseim határozzák meg, szóval ha tényleg eldöntöm a futást, akkor szeretni is fogom.
Szóval ez a döntéshozás a jövőnkből! Remélem már érthető!
Ezt a technikát amúgy az életem minden területén használom, nem csak a céljaim esetén. Minden nagyobb tétel vásárlása előtt vagy bármilyen nagyobb döntés előtt végig gondolom, hogy vajon a jövőbeli énem mit tenne, így az életemet már most a jövőmből építem! Ezt javaslom Neked is!
Meghozni a döntést
De visszatérve a döntéshozáshoz, ami még fontos, hogy hozd meg a döntést!
Ha kell, tűzz ki határidőt, ameddig eldöntöd mi lesz a választásod. Ne halogasd, ne maradj a döntésképtelenség erdejében, mivel ezzel az idődet pazarolod csak, és szerintem ez a legrosszabb, amit tehetsz. Ha kitűzted a célt, hozd meg a döntéseket, amiket kell gyorsan.
Persze mondhatod, hogy ezzel elsieted a dolgot, és mi van, ha rossz döntést hozol? Szerintem nincs rossz döntés. Ha valamiről kiderül, hogy nem jó, akkor majd meghozod a következő döntést, de a döntések által tudsz haladni! És ha már haladsz a jó irányba könnyebb irányt változtatni.
Nincs rossz döntés, csak haladás és tanulás! Ha kiderül, hogy mégsem teljesen az lett a kimenetel, amit szerettél volna, akkor tanulsz belőle és a következő döntésed már jobb lesz!
A döntéshozáshoz még pár tipp: nézd meg, mi lesz a kimenetele az opcióknak, és nézd meg, mit érzel feléjük, melyik az, amelyiket jobban szeretnéd? Hallgass a megérzéseidre!
Gondold át azt is, hogy milyen lenne az életed, ha nem döntenél, ha minden maradna úgy, ahogy van. Tényleg ezt szeretnéd, vagy elhatároztad Magad a változás mellett? Ehhez viszont döntések kellenek! Szóval, ha ezeket végig gondoltad, dönts!
Ne feledd nincs rossz döntés csak haladás és tanulás! Ne vesztegesd az idődet!
Szóval a cél kitűzve, a döntések meghozva.
A következő lépés az elköteleződés
Ahhoz, hogy ténylegesen elköteleződj a cél és a döntés felé cselekedni kell! Ez az elköteleződés első lépése.
A példához visszatérve, nem csak eldönteni kell melyik cipőt szeretném, hanem meg is kell venni azt! Vagyis nincs halogatás, el kell menni a boltba és meg kell venni a cipőt.
A második lépés lesz igazán nehéz, mivel ez az, hogy vigyük is végig, amit elterveztél.
Azt hinnéd eldöntötted, hogy mit akarsz és már meg is tettél egy lépést, milyen jó! De vigyázz, mert ekkor jönnek majd a kétségek, a negatív érzések, a bizonytalanság.
Erre számítani kell. Az agyunk szereti azt, ami ismerős, ezért szereti ismételni a múltat. Amikor viszont új döntéseket hozunk, akkor elkezd bizonytalankodni, hiszen olyan dolgot csinálunk, amit előtte még nem és nem tudja mi lesz ennek a kimenetele.
Persze ez egy teljesen jogos félelem lenne, ha mondjuk hirtelen eldöntenéd, hogy holnap motorozni akarsz, pedig még biciklizni sem tudsz. De az életünkben a legtöbb döntés már nem hordoz akkora veszély faktort, mint amitől az agyunk tart.
Szóval készülj fel arra, hogy ellenállást érzel majd és nem akarod végigvinni, amit eldöntöttél.
Kitartás és a keretek felállítása
Ekkor jön be a kitartás, és a keretek, rendszerek felállítása. Tartsunk ki akkor is, ha nehéz, mert ebből lesznek csak eredmények az életünkben!
Ehhez pedig állíts fel új rendszereket az életedbe, adj egy keretrendszert az életednek, így nem kell mindig újra és újra meghozni a döntéseket és egyszerűbb lesz kitartónak lenni.
Vagyis határozd meg mit, mikor és hol fogsz csinálni és tervezd ezt be a naptáradba is! Aztán pedig ragaszkodj a tervhez és ne is gondolkodj azon, hogy azt csináljuk-e amit terveztél.
Ez azért is fontos, mert létezik egy jelenség, amit döntés kifáradásnak hívnak. Ha túl sokat kell döntenie az agynak akkor elfárad és inkább feladja. Szóval neked segíteni kell neki, hogy ne kelljen meghoznia azokat a döntéseket, amiket már meghoztál. Vagyis kereteket kell felállítani, hogy ne legyen szükség új döntésekre és így kitartó tudj lenni.
Visszatérve a példához. Megvan a futócipő és el is megyek az első kilométerekre, amit élvezek, jó érzés hogy hoztam egy döntést. De aztán az agyam rájön, hogy hoppá ez túl nagy falat. Hogyan akarsz te lefutni 10 km-t, amikor még csak most kezdtem futni? Miket gondolsz? Ez butaság! Inkább meg se próbáld!
De ez az a pont, ahol ki kell tartani. És akkor is elmenni futni, amikor nincs éppen annyira kedvem. Ehhez pedig az kell, hogy tényleg elkötelezzem magam az eredmény és a cselekvés mellett és felállítsam a keretrendszert ehhez az életemben.
A futásnál például eldöntöttem, hogy melyik napokon fogok futni és mennyi kilométert akarok lefutni egy héten. Ha az kérdés, hogy sikerült-e rögtön minden héten elérni a célt, a válaszom az, hogy persze, hogy nem. De egyre jobban ment és egyre többször mentem el futni, amikor terveztem és álltam ki a döntésem mellett. Aztán szépen ezek a kitartó lépések elvezettek oda, hogy le tudtam futni 10 km-t a Vivicitán (mondjuk ehhez kellettek a barátnőim is akikkel futottunk és akik húztak, de ha nem edzek ez nem lett volna elég).
Nem volt könnyű és nem mondom, hogy élveztem minden percét, de amit utána éreztem az felbecsülhetetlen. Az érzés, hogy végig vittem, amit elterveztem hihetetlen önbizalmat ad!
Magabiztosság növelése
Ezért is fontos, hogy meghozd a döntéseket a célod mellett és kitarts, mert ettől nőni fog az önbizalmad is és magabiztosabb leszel abban, hogy el tudod érni, amit csak szeretnél! Ez a magabiztosság segít azt is még jobban érezni, hogy az életedet te irányítod, és csak te döntöd el merre halad az életed!
Szóval az utolsó lépés pedig az, hogy ha sikerült elérni, amit szerettél volna, akkor tűzz ki nagyobb célokat, akarj nagyobb változást!
Én például most adott idővel szeretném majd lefutni a következő versenyt szeptember elején, ehhez pedig tudom, hogy még több edzés kell majd. De mivel elköteleztem magam a döntésem és a célom mellett, tudom, hogy sikerülni fog és meg is fogom tenni a szükséges lépéseket a célom eléréséhez!
Végül öszegezve a lépések:
- Gondold át mit szeretnél, kivé szeretnél válni!
- Szedd össze milyen változás kell ehhez az életedben, és a döntéseket, amiket meg kell hoznod, hogy elérd, amit szeretnél!
- Adj határidőt a döntéseknek!
- Gondold át mit döntene a jövőbeli éned!
- Gondold át az opciókat és nézd meg, mit érzel feléjük! Hallgass az ösztöneidre!
- Nézd meg, milyen lenne az életed, ha nem döntenél és nem változtatnál? Ezt szeretnéd?
- Hozd meg a döntést és határozd el magadat teljesen! Hiszen nincs rossz döntés csak haladás és tanulás!
- Cselekedj a döntés szerint!
- Készülj fel az ellenállásra, a bizonytalanságra és a visszakozásra, de ne engedj neki!
- Legyél kitartó, adj keretet a rendszeres cselekvésnek és tedd meg, amit elterveztél! Állj ki Magadért!
- Az elköteleződésnek hála lépésről lépésre eléred a célodat!
- Érezd, hogy magabiztosabb vagy és tűzz ki új célt, új változást, ha lehet még nagyobbat!
Remélem érthető a döntési folyamat, amit leírtam és tudod majd használni is! Az én életemet megváltoztatta, amikor elkezdtem a jövőmből gondolkozni és dönteni, majd pedig elkötelezni magam. Minden sokkal egyértelműbb lett és érzem, hogy haladok a célom, a vízióm felé! Ezt kívánom Neked is!