Erre a hétre egy másik témát terveztem, de aztán úgy alakult, hogy egy olyan helyzetbe kerültem, ahol nem úgy alakultak a dolgok, ahogy terveztem, és gondoltam írok erről egy bejegyzést, hogy mit is lehet ilyenkor csinálni és mit csináltam én magam is.
Szóval arról írok most, hogy mit tegyél, ha valami nem úgy sikerül az életedben, ahogy szeretted volna.
Én hiszek abban, hogy a saját életünket mi irányítjuk, a döntéseinket mi hozzuk meg, viszont az életünkben lévő többi ember életét, döntéseit nem tudjuk megváltoztatni. Amit mi tudunk tenni az az, hogy példát mutatunk, viszont erről majd egy másik bejegyzésben írok.
Szóval hiába mi irányítunk és döntünk a saját életünk felett, lesznek olyan dolgok, amikre később jövünk rá, hogy nem volt jó döntés vagy rajtunk kívül álló okok miatt nem úgy alakultak a dolgok, ahogy szerettük volna, nem teljesültek az elvárásaink.
Persze azt mondják, ami nem öl meg az erősít és a kudarcoktól lesz jobb az ember, de a közhelyek helyett most szeretnék Neked pár használható tanácsot adni, hogy mit tegyél, ha valami nem jó. Ezek a tanácsok tényleg működnek, én is használom őket, de erről majd a végén.
Írd le a gondolataidat
Az első dolgod az lesz, hogy vegyél elő 1 lapot és írd tele azzal, ami a fejedben van arról a helyzetről, amiben vagy, vagyis amikor nem azt kaptad, amit vártál. Ne gondolkodd túl, csak írj!
Hozok egy példát is Neked. Tegyük fel, hogy a barátoddal megbeszéltétek, hogy a csütörtök estét együtt töltitek majd. Te eltervezted, hogy korán találkoztok, elmentek valamit enni, sétáltok, beszélgettek. Neked egyértelmű, hogy amint végeztek a munkával találkoztok. Ő viszont csak este érkezik meg, aztán kiderül, hogy nagyon fáradt és nincs kedve már semmihez, csak otthon lenni Veled. Te dühös leszel, mert szerinted meg volt beszélve, hogy ez a ti napotok lesz, amikor csinálok valamit. Végül összevesztek ezen, és az egész este veszekedéssel telik.
Amit gondolsz, hogy ő nem törődik veled, nem vagy fontos neki, nem akar időt tölteni veled, és nem az lett az este amit beszéltetek.
Írd le az érzéseidet
A következő lépés az lesz, hogy írd le az érzéseidet, de olyan részletesen, ahogy csak tudod. Keresd meg rá a legjobban illő szót és azt is írd le, mit érzel a testedben. A célunk az lesz, hogy ezeket feldolgozzuk és nem az, hogy ezeket elnyomjuk.
A példához visszatérve, amit érzel, csalódás, düh és szomorúság. Feszült vagy, érzed a dühöt és a haragot a testedben. Rosszul érzed Magad.
Negatív érzések feldolgozása
De hogyan is kell feldolgozni ezeket a valószínű negatív, rossz érzéseket?
Először is jó ha tudod, hogy az agyunk nagyon kerüli a negatív dolgokat, menekülni akar tőlük, ezért elnyomja őket, vagy valami olyan dologgal helyettesíti, ami pillanatnyi élvezet ad (étel, alkohol, tévé) és nem kell a rossz dolgokon gondolkodnia többet.
Viszont ahhoz, hogy elérd az életben, amit szeretnél meg kell tanulnod kezelni és elfogadni a negatív érzéseket, mivel mindig, amikor majd valami újba vágsz, akkor ott számítania kell negatív érzésekre. Ha ezeket mindig elkerülöd akkor nem fogsz semmi újat csinálni és elérni, így pedig nem fogsz haladni az életedben és nem válsz azzá aki lenni szeretnél.
Összegezve az agy igyekszik elkerülni a negatív érzéseket, viszont amit Te tehetsz, hogy feldolgozd őket, hogy teret adsz ezeknek. Vagyis írd le mit érzel, és adj neki egy kis időt, hogy átérezd az érzéseket. Fogadd el őket, ne akard másra hárítani a felelősséget, vagy mást hibáztatni miattuk.
Minden érzést mi hozunk létre a gondolatainkkal, szóval vállalj értük felelősséget, de emellett tud, hogy fontos szerepe van ezeknek az életben! Ezek feldolgozásával éred majd el, amit szeretnél.
Szóval ne hagyd, hogy a negatív érzések megállítsanak, adj nekik teret egy ideig, aztán pedig lépj tovább a következő lépésre.
Ismered fel és elemezd ki a helyzetet
Ezután, ha már megvannak gondolataid és az érzéseid, akkor most kicsit a racionálisabb irányba lépünk át. Fontos, hogy tényleg objektíven lásd mi történt és mit szerettél volna.
Arra kérlek, hogy vegyél elő még egy papírlapot és oszd két részre. Írd az egyikre mi történt, a másik oldalra pedig, hogy mit szerettél volna.
Ezután írd le, ha tudod, hogy miért nem úgy alakult a dolog, ahogy tervezted vagy vártad.
Miután meg van a válasz még egyszer térj vissza a helyzethez és próbálj más okot találni, hogy miért lett ez a kimenetel. Olyan okot keress, ami hozzád kötődik, ne a másik embert hibáztasd, ne hárítsd a felelősséget.
Ezt a miért kérdést többször is megismételheted addig, amíg tényleg úgy nem érzed, hogy megtaláltad az okot, ami Rád vezethető vissza.
A veszekedős példánál, az történt, hogy a barátod később este ért csak rá, fáradt volt, szeretett volna Veled pihenni. Mivel Te nem ezt vártad, így dühös lettél és egész este veszekedtetek.
Amit Te szerettél volna, az az volt, hogy sok időt tudjatok együtt tölteni, csináljatok valamit közösen és beszélgessetek. Te energikus voltál, csak rá akartál figyelni ezen az estén.
Amiért az este veszekedésbe torkollott, mert Neked volt egy elképzelésed, hogy milyen estétek lesz, viszont a barátod nem ezt szerette volna. Nem beszéltétek meg előre pontosan, mi lesz a program és neki más tervei voltak. Nem is tudott megfelelni a te elvárásaidnak, mivel nem is tudott róla. Vagyis az ok, ami miatt veszekedtetek, az hogy Te vártál valamit, de nem azt kaptad, ezért dühös lettél, rázúdítottad a haragod és az este végül nagyon rossz lett a veszekedés miatt. Ne hárítsd rá a felelősséget, hogy az ő hibája, hogy nem olyan lett az este, mint tervezted, és miatta veszekedtetek, mivel a gond azzal volt, hogy a te elvárosodnak, ő nem tudott megfelelni Neked, mivel nem is volt képben vele.
Mit csinálj majd másképp és mit tanultál?
Ha az előző lépések megvannak, gondold végig, mit tehettél volna másképp? Mi az a pont, ahol Te tehettél volna valami mást és esetleg más kimenetele lett volna a dolognak?
Aztán nézd meg, mit tanultál ebből a helyzetből? Mi az, amit a jövőben majd másképpen csinálsz? Legalább 3 tanulságot próbálj összeszedni és tényleg addig ülj a papír felett, amíg ez nincs meg.
Végül pedig írd le mit csinálsz most, hogy ezeket a lépéseket végig gondoltad? Hogyan cselekszel, hogyan viselkedsz majd?
A példában, amit te tehettél volna, az az hogy előre közlöd pontosan mi a terved, vagy amikor találkoztok rögtön őszintén megbeszéled vele, hogy mit szeretnél, és együtt eldöntitek mi legyen végül.
Amit tanultál ebből, az az hogy konkrétan kell az elvárásokat, terveket kommunikálni. Jobb rögtön tisztázni, mit szeretnél, nem pedig elvárni a másiktól, hogy tudja magától. Az is egy tanulság, hogy mindkettőtök estéje jobb lett volna, ha megbeszélitek nyugodtan a dolgot és nem veszekedtek.
Amit pedig most tehetsz, az az, hogy beismered neki, hogy más elvárásaid voltak, és hogy legközelebb közösen kell döntenetek arról, mit fogtok csinálni, és ezt előre egyeztetni.
Ha ezek a válaszok megvannak akkor igazából végeztél.
Nem menekültél el a negatív érzésektől és nem az volt a cél, hogy ezeket elnyomd, hanem hogy feldolgozd őket átérezd őket, teret adj nekik. Utána pedig felismerd mi történt, mit tudtál volna esetleg még tenni és megnézd, mit tanultál ebből, amit később tudsz majd hasznosítani. Végül pedig egy eldöntötted mit fogsz csinálni most hogy ezeket tudod.
Elvárások
Amiről még szeretnék írni most Neked, azok az elvárások.
Ahogy a fenti példában is írtam, sokszor azért nem azt kapjunk, amit vártunk, és csalódunk, mert van egy elvárásunk az adott dologgal kapcsolatban, ami aztán ha nem teljesül rosszul érezzük magunkat.
Sokat szoktam ezen gondolkodni, hogy akkor ha nem lennének elvárásaink, akkor nem is csalódnánk, mivel nem lenne viszonyítási pont az életünkben, amihez képest nem azt kapnánk, amit szeretnénk.
De aztán mindig rájövök arra, hogy egy olyan élet, ahol nincs semmilyen elvárásunk, az nem jó élet. Abban az életben nincsenek célok és nincs kiteljesedés sem, abban az értelemben, amiben én gondolom, hogy az életünkben a víziónk által tudunk fejlődve kiteljesedni.
Szóval ezek alapján én mindig eldöntöm, hogy inkább vállalom, hogy magas elvárásaim lesznek, ami miatt néha csalódni fogok és rosszul érzem magam.
Számomra ez akkor is jobb, minthogy ne legyenek elvárásaim és rossz érzéseim, és ezáltal ne haladjak az életemben.
Én nem szeretném, ha a negatív érzésektől való félelem, a csalódás elkerülése megállítana abban, hogy kövessem az álmaimat és elérjem a céljaim. Inkább felkészülök a negatív dolgokra, és ha jönnek, akkor kezelem őket.
Szóval Téged is arra biztatlak, hogy tűzz ki célokat! Merj nagyot álmodni, legyenek elvárásaid! Legyenek magas elvárásaid! De emellett tudd, hogy ezért meg fogsz élni kudarcokat, mert tudod mit szeretnél és sokszor lesz, hogy nem pont azt kapod. Viszont ezekből a kudarcokból és negatív érzésekből sokat lehet tanulni és ez által tudsz fejlődni az életben.
Személyes példa
Ahogy az elején írtam az egész téma, mint általában, saját életemből jött. Már amikor elkezdtem írni ezt a bejegyzést dilemmában voltam, hogy mennyire írjak bele személyes példát. Szeretek ilyeneket megosztani, mert úgy érzem ettől érthetőbbé válik a téma, viszont ez a téma már tényleg nagyon személyes.
Ezért csak annyit írnék, hogy aki ismer tudja, hogy az életemben az a terület, hol a legtöbbet kellett fejlődnöm és tanulnom, persze csalódáson keresztül, az a magánélet és a társkeresés. Nem mondom, hogy egyszerű ez a része az életemnek: van benne bőven negatív érzés, viszont nemrég jutottam el oda, hogy nem cserélném el ezeket az élményeket egy egyszerűbb életre. Visszanézve minden olyan helyzetből, ami nem úgy alakult, ahogy szerettem volna, tanultam valamit, fejlődtem belőle és sokkal több lettem általuk.
Annyi mindent köszönhetek ezeknek a tapasztalatoknak, hogy most már visszanézve hálás vagyok értük. Úgy érzem sokat fejlődtem ebben a területben az utóbbi időben, és hiszek benne, hogy ennek meglesz majd az eredménye is.
Addig is használom a fent leírt lépéseket, megfigyelem az érzéseimet, feldolgozom őket, és levonom a tanulságot. Hogy lásd tényleg én is végig csinálom, amit Neked javasoltam, alul mutatok egy képet az én munkalapjaimról.
Összegzés
Szóval bármikor, amikor valami nem úgy alakul, hogy szeretted volna, javaslom, hogy tedd meg a következő lépéseket:
- Írd le a gondolataidat!
- Írd le az érzéseidet, amilyen részletesen tudod!
- Adj nekik időt és teret!
- Ha készen állsz, vegyél elő egy másik lapot és az egyik felére a lapnak írd le, mi történt pontosan!
- Aztán a másik felére írd le, mit szerettél volna, mi történjen!
- Tedd fel a kérdést, miért alakult úgy a dolog, ahogy! Itt magadra vonatkoztasd a kérdést, ne mást hibáztass!
- Ezután nézd meg, mit tudtál volna Te másképp csinálni!
- Írd le, mit tanultál ebből a helyzetből! Próbálj legalább 3 tanulságot írni!
- Végül pedig határozd meg, mit csinálsz most!
Remélem idővel majd Te is észreveszed a rossz dolgok mögötti értelmet, hogy kivé válsz általuk és Te is hálás tudsz majd lenni értük, mert ez is segít abban, hogy azzá az emberré válj, aki lenni szeretnél!