Menu
Tudatosság

Hogyan legyél tudatosabb a kapcsolataidban?

Ma arról szeretnék írni, hogy mennyire fontos, hogy egy olyan közeg legyen körülötted, aki támogat, inspirál és motivál, valamint hogy tudatos legyél ezekben a kapcsolatokban. 

A téma ötlete onnan jött, hogy lassan jön a szülinapom, amit mindig barátokkal ünneplek, és rájöttem nagyon szerencsésnek mondhatom magam, mert csodás családom és barátaim vannak.

Rájöttem arra is, hogy ők motiválnak és segítenek, hogy merjek nagyot álmondni és azért tenni is. Úgy gondoltam írok erről, hogy Te kicsit tudatosabban kezeld és még jobban értékeld a kapcsolataidat és az embereket körülötted.

Miért is fontos az, hogy támogató emberek vegyenek körbe?

Hiszek az egyéni felelősségvállalásban, és abban, hogy az életünkért csak mi magunk vagyunk felelősek, de ez nem azt jelenti, hogy nincs szükségünk társakra az életben. Olyan társakra van szükségünk, akik előre visznek, meghallgatnak és támogatnak még akkor is, ha nem mindig értenek egyet azzal, amit csinálni akarunk. 

Ők lesznek Veled, amikor eléred, amit szeretnél, és Veled örülnek majd. De ők lesznek azok is, akik vigasztalnak, ha éppen nem úgy alakulnak a dolgaid, ahogy tervezted. Biztonságot, egy védőhálót képeznek és ha tudod, hogy számíthatsz rájuk, akkor magabiztosabban mersz az álmod után menni és kipróbálni magad új dolgokban is.

Emellett valószínű ők azok, akikkel kikapcsolódsz és feltöltődsz. Velük őszintén tudsz beszélgetni azokról a dolgokról, amik foglalkoztatnak. Egy olyan nézőpontot mutatnak, amit talán Te nem is vennél észre, de mivel ők kicsit kívülállóként látják a dolgaidat, így sokat tudnak segíteni. Hasonlóan, mint egy coach.

Összegezve minden tekintetben jó, ha vannak körülötted emberek, mert társas lények vagyunk és szükségünk van arra, hogy megosszuk az életünket másokkal.

Tudatos kapcsolatépítés

Most, hogy már tudod miért is fontos a támogató társaság, arról írnék Neked, hogy nem csak az kell, hogy körülötted legyenek ezek az emberek, hanem az is, hogy Te is tudatosan építsd a kapcsolataidat velük.  

Annyi mindent veszünk az életben magától érthetődnek. Ezek közé tartoznak néha a kapcsolataink is. Nem is vesszük már észre azt, hogy mennyit tesznek a boldogságunkhoz, mivel annyira az életünk részei.

Viszont a tudatosság nagyon fontos az életünk minden területén, a kapcsolatokba is lehet vinni belőle bőven, aminek meg is lesz a haszna! 

Ha tudatosítod a kapcsolataidat, és hogy mit érzel az emberek felé, akik körülötted vannak, akkor egyrészt sokkal hálásabb leszel nekik, mert tudod majd mit is kapsz tőlük. Nem lesznek irreális elvárásaid velük szemben.

Másrészt, ki tudod majd szűrni azokat a kapcsolatokat, amik nem adnak Neked, sőt akár el is vesznek. Emellett rájössz majd, arra is, hogy Te mit adsz az embereknek körülötted. 

Hogyan tudatosítsd a kapcsolataidat?

Ahhoz, hogy tudatosítsd a kapcsolataidat egy táblázat készítését javaslom, ez lehet papíron is, de excelben talán egyszerűbb.

Az első lépés természetesen az lesz, hogy vedd fel az oszlopokba azoknak az embereknek a nevét, akikkel kapcsolatban vagy. 

Ezután definiáld a kapcsolat minőségét, például család, barát, munkatárs. 

Aztán nézd meg, milyen sűrűn beszéltek és ez megfelelő-e Neked?

A következő sor az lesz, hogy mire inspirál téged ez a személy?

Ezután nézd meg, mi az, amire szerinted Te inspirálod őt? Ez nagyon fontos lépés. A társas kapcsolatokban mindig van szó értékek cseréjéről, ezért jó ha tudod te mit raksz bele a kapcsolatba. Remélhetőleg tudod rögtön mi az, de ha nem, akkor érdekes alaposan végig gondolni ezt a kérdést. Ez egy kisebb önismereti feladatnak is tökéletes, mivel rá kell jönnöd Te miben vagy jó, mit tudsz hozzátenni mások életéhez.  

A következő sorban arra a kérdésre válaszolj, hogy mennyire ért meg, támogat téged ez az egyén?

Ezután már csak egy lépés maradt: szeretnél változtatni a kapcsolatotokon és ha igen hogyan?

Ez az utolsó kérdés talán a legnehezebb. Javaslom, hogy ne siesd el ezt a lépést. Térj vissza többször és gondolkodj rajta hosszabban, hogy mi az, amit változtatni szeretnél a kapcsolaton. Azt is ajánlanám, hogy ha úgy érzed nagyobb változtatás lenne szükséges valamelyik kapcsolatodon, akkor vonj be egy külső szemlélőt, egy coachot, aki segít ezt a legjobban megtenni.

Emellett jó ha tudod, hogy  kapcsolatainkat sokszor az arról alkotott gondolatink definálják, ezért hasznos lehet, ha a mindseteden is dolgozol mielőtt mielőtt neki ugrasz megváltoztatni a kapcsolatot.

Persze nem minden kapcsolaton kell változtatni, remélem, hogy az életedben lévő legtöbb emberrel kapcsolatban úgy érzed majd, hogy tökéletesen rendben van a viszonyotok. Ebben az esetben viszont a feladat segít hálásabbnak és boldogabbnak lenned ezek miatt a kapcsolatok miatt!

Lépések összegezve

  1. Az oszlopokba írd fel az embereket, akikkel kapcsolatban vagy és határozd meg a kapcsolat minőségét!
  2. Írd le mennyi időt töltesz vele és ez elég-e?
  3. Írd le mire inspirál, mit kapsz tőle!
  4. Írd le te mire inspirálod, mit adsz a kapcsolatba!
  5. Nézd meg kell-e változtatni a kapcsolaton és ha igen, hogyan tennéd?

Mit csinálj azokkal, akik visszahúznak?

Végül arról írnék Neked, hogy mi legyen azokkal az emberekkel, akiknél úgy érzed nem jó a kapcsolatotok, változtatni szeretnél, mert úgy gondolod visszahúznak.

Ahogy fent is írtam, ne siesd el ezt a lépést, és kérj segítséget, ha komolyabb változásról vagy olyan kapcsolatról van szó, ami amúgy fontos Neked. 

Viszont, ha csak kisebb fajsúlyú dologról van szó, akkor a következőket javaslom.

Miután tudatosítottad a kapcsolatot, és hogy miért nem jó Neked, nézd meg mit gondolsz és érzel a másik felé. Ezután nézd meg, milyen mozgástered van a változtatásra. Talán nem is kell olyan sűrűn beszélnetek, nem is vagy rákényszerítve arra, hogy az életed nagy részét vele töltsd.

Ezt követően állíts fel korlátokat a kapcsolatba! Például adhatsz egy időkeret annak, hogy mikor és milyen sűrűn fogtok beszélni, vagyis hogy mennyi időt szánsz rá az életedből. 

Persze itt is fontos, hogy hozd meg a döntést és tarts ki mellette. Állj ki saját Magadért és változtass, ha valamelyik kapcsolatod ezt igényli.

Lépések

  1. Tudatosítsd a kapcsolat minőségét, és hogy változtatni szeretnél rajta!
  2. Nézd meg a gondolataidat és az érzéseidet az illető felé!
  3. Nézd meg milyen mozgástered van vele kapcsolatban!
  4. Döntsd el mit akarsz csinálni, állíts fel kereteket (például csak adott időközönként találkozol vele, nemet mondasz)!
  5. Tartsd magad ehhez a  döntéshez, és emlékeztesd magad miért hoztad ezt a döntést!

Összegzés

Összegezve, ha ezt a munkát elvégzed a kapcsolataidon, akkor más szemmel fogsz nézni az emberekre körülötted, hálásabb és talán boldogabb is leszel, emellett tudatosan fogsz viselkedni a kapcsolatokban, felelősséget vállalsz majd értük, és tudod Te mit adsz az embereknek Magad körül. Mindenképpen megéri ezzel foglalkozni!

A végére pedig pár gondolat az én kapcsolataimról. Mint ahogy már írtam nagyon szerencsés vagyok, mert tényleg támogató családom és barátaim vannak, akik mindig inspirálnak. Viszont a fenti lépések elvégzése nekem is nagyon hasznos volt. Rájöttem, hogy miattuk vagyok az, aki vagyok, tartok ott az életemben, ahol és merek még nagyobbat álmodni! Emellett arra is rájöttem, hogy én is inspirálom őket, ez pedig még több energiát ad, hogy folytassam nap mint nap, amit teszek!

Szóval javaslom, hogy tényleg végezd el a feladatokat, de legalább szánj időt arra, hogy tudatosítod, kik vannak körülötted és milyen a kapcsolatotok!