Menu

Ma arról szeretnék írni, hogy hogyan illesztettem be a reggeli jóga rutint az életembe a karantén alatt és ennek milyen pozitív hatásai lettek az életemre!

Amikor elkezdődött a karantén tudtam, hogy most kell kialakítani olyan új szokásokat, amik előre visznek és rendszert adnak az életemnek itthon. Ezért gondoltam most végre van időm arra, hogy beépítsek egy olyan elemet a reggelembe, amit már hosszú évek óta terveztem.

Ez pedig a reggeli nyújtás vagy jóga volt. 

Annyit olvastam már arról, hogy milyen jó hatása van a reggeli mozgásnak, de mégsem fért bele eddig az életembe. 

A reggeli mozgás legfőbb pozitív hatása az, hogy beindítja a vérkeringést, ezáltal beindul a szervezet és több vér jut az agyba, ami ettől jobban felébred és jobban teljesíteni majd napközben.

Számomra ez elég egyszerűen és meggyőzően hangzik. Egy kis torna reggel és az agyunk egy magasabb fokozatra kapcsol? Engem megvettek ezzel! 

Ez az ígéret teljesen meggyőzött arról, hogy jobban fog működni az agyam egész nap egy kis reggeli mozgástól.

Mégis eddig hiába gondoltam úgy, hogy ez tök jó, időt nem szántam rá. Amikor bejárok az irodába általában fél 6 körül keltek és olyan fél 8 körül már bent vagyok. A reggeleim egy része laza, nem rohanós, és ezt nagyon élvezem. Ezt nem akartam elcserélni a mozgásra. Reggel szeretek időt adni magamnak arra, hogy egy jó kávé mellett felkészüljek a napra. 

Persze jogos kérdés lenne, hogy minek járok olyan korán az irodába? Ha később mennék, lenne időm reggel mozogni. Sajnos viszont, ha később érek be olyan érzésem van, hogy elúszott a napom és lemaradtam valamiről. Nem tudok nyugodtan tornázni vagy edzeni ha tudom, hogy már bent lehetnék és dolgozhatnék.

Viszont ez a karantén alatt más.

Most nem kell beutaznom az irodába és nincs olyan érzésem, hogy lemaradok valamiről. Általában reggel 8-kor kezdek dolgozni, így ha 6-kor felkelek még bőven van időm mindenre és mégsem kell olyan korán kelni, ahogy általában szoktam!

Tehát az idő és lehetőség megvolt a reggeli mozgás elkezdéséhez, de hogy álltam akkor neki? 

Azt tudom magamról, hogy a reggeli intenzív mozgás nem tesz jót nekem, ezért mindenképpen a jógában vagy nyújtásban kezdtem gondolkozni.

Igazából mostanába jóga órára keveset jártam, inkább a BodyArtot preferálom, ami egy erősebb, aktívabb mozgás. De mivel régebben mindig része volt a jóga az életemnek, tudtam melyik gyakorlatot, hogy kell végrehajtani. 

Ezért úgy döntöttem a jógát fogom beépíteni a reggelembe!

Ahhoz viszont nem volt ötletem, milyen feladatokat hajtsak végre. Mivel szerintem fontos, hogy az ember hiteles forrásból szerezze az információt, megkérdeztem a BodyArt oktatómat, ő milyen jógát javasolna, amit itthon egyedül is tudok csinálni. 

Ez itt most nem a reklám helye, de mondott egy amerikai jóga oktatót (Tara Stiles, ha valakit érdekel), akinek sok rövid jóga feladatsora van fent youtubeon. Megnéztem és megcsináltam jó párat ezekből. 

Volt direkt reggeli jóga feladatsor is, ezzel teljesen megfogott! 

Ezeket a feladatokat akár már az ágyban is el lehet kezdeni, mert nem igényelnek semmilyen eszközt vagy nagy helyet. 

Ez pedig nekem pont passzolt. A jóga matrac kikerült az ágy végébe, így reggel rögtön tudtam kezdeni a gyakorlást, és ezzel az ellenállást is tudtam csökkenteni.

A teljesen feladatsor, amit végül összeállt olyan 20 percet vesz igénybe. Az első feladatokat az ágyban is el lehet végezni, aztán szépen fokozatosan térek át az álló, majd pedig a talajon végzendő feladatokra. 

Az egészet úgy kell elképzelni, mint egy reggeli jóga nyújtás, ami felélénkíti a testet és az izomzatot, de nem fáraszt le. A célom nem a test erősítése, hanem a felébresztése és a véráramlás beindítása.

Szóval, ahogy összeállt a program ki kellett találnom hova illesztem a reggelembe. Mivel tudom, hogy az új szokást jó, egy már meglévő szokáshoz kötni, így úgy döntöttem a napom feladatainak meghatározása után kezdek neki a jógának. Így jóga közben végig tudom gondolni, hogy kicsit részletesebben, hogyan is áll majd össze a napom, át tudom érezni, hogy mivel fogok foglalkozni.

A nyújtás végén pedig jön a meditáció!

Általában nem szoktam hosszan meditálni, a kedvemtől függően 5 maximum 10 percet. Szerintem semmi gond nincs azzal, ha az ember csak 5 percet meditál, ha ezt rendszeresen teszi szerintem ugyanúgy meg lesz a pozitív hatása. 

Emellett a jóga után a meditáció szépen nyugtatja az elmét és felkészít a napra.

A meditáció után pedig leülök írni, mert ilyenkor tényleg úgy érzem pörög az agyam és a napom legkreatívabb része van. 

És milyen hatása lett ennek a reggeli jóga rutinnak az életemre?

Ahogy már írtam, mivel hozzá kötöttem egy már meglévő rutinhoz, könnyen hozzá tudtam szokni. A hatást a testemre pedig úgy 1 hét után kezdtem érezni. 

Sokkal energikusabb voltam a jóga nyújtás után. Fókuszáltan kezdtem el írni és utána dolgozni, és sokkal hatékonyabb voltam egész délelőtt.

Persze ez nem csodaszer, de nekem felpörgette a reggelemet és a délelőttömet. Emellett mivel a jóga, és utána a meditáció közben a légzésre is figyelek, az elmém is lenyugszik és sokkal nyugodtabban indul a napom. 

A testemmel kapcsolatban is történt változás. Úgy a 4 hét után feltűnt, hogy sokkal könnyebben mennek a feladatok, mintha kicsit hajlékonyabb lennék és az egyensúlyom is javult. 

Összeségben csak pozitív hatás lett az életemre a reggeli jógának.

Úgy érzem ez a 20 perc idő befektetés bőven megtérül a napom következő részében és az agyam is jobban működik a gyakorlás után. 

Emellett mivel reggel mozgással indítom a napot nincs bűntudatom sem, hogy utána egészen munka végig csak ülök. Persze ez a kis nyújtás nem minősül rendes edzésnek, engem mégis megnyugtat, hogy már reggel tettem valamit a testemért, és az elmémért.

Ha van rá módod, Neked is javaslom, hogy próbáld ki a reggeli jógát vagy bármilyen más mozgást.

Nekem bejött az ágyból induló nyújtási feladatsor, de lehet Neked másra lesz igényed.

Javaslom, hogy kísérletezz.

Lehet, hogy a 20 perc Neked sok lesz, vagy esetleg pont kevés. 

A lényeg, hogy azt találd meg mi az a reggeli mozgás, ami neked beindítja a napod. Ezt pedig majd próbáld hozzáilleszteni a reggeli rutinodhoz. Persze jó, ha már előre készülsz a kifogásokra is, így biztosabban fogod tudni kialakítani a mozgást, mint reggeli szokást.

Szerintem ennek a szokásnak csak pozitív hatásai lesznek az életedre, a testedre és az elmédre, szóval egy próbát talán megér.