Menu

Én egy olyan ember vagyok, aki legszívesebben beosztaná az egész napját, imádom rendszerezni a naptáramat, és szeretném a jó dolgokat az életem részévé tenni. Mindig új szokások kialakításán dolgozok, és ez most sincs másként a karanténban.

Szóval a rendszerezés az életem fontos része. És ezáltal a szokások is, amik a karantén alatt extra fontosak lettek.

A szokásokkal kapcsolatban kétféle nézőpont létezik. 

Az egyik szerint jó, ha kialakítjuk a megfelelő szokásokat, az agyuknak csak követni kell a jól kitaposott ösvényt és végeznie automatikusan a feladatokat. Így kevesebb döntést kell meghoznia az agynak, és tud fókuszálni olyan dolgokra, hol a döntésre vagy kreativitásra tényleg szükség van.

A másik nézőpont alapján a szokások rosszak, mert általuk egy robotpilóta módba kapcsolunk, amikor azt se tudjuk mit csinálunk, elrohan mellettünk az élet, mert mindig csak automatikusan végezzük a feladatokat.

Gondolom, ha tippelned kellene Te is arra tippelnél, hogy én inkább az első nézőponttal értek egyet.

Azt kell mondjam, hogy igazad van.

Szeretem a szokásokat és úgy gondolom, ezek hozzájárulnak ahhoz, hogy sikeresek és boldogok legyünk az életben. Most pedig a karanténban különösen fontos, hogy jó szokásokat alakítsunk ki!

Ettől függetlenül a második állásponttal is egyet tudok érteni. Nem jó, ha túl automatizáljuk az életünket és nem vesszük észre a pillanatokat, és nem éljük át őket.

Mégis mi akkor a helyes út?

Szerintem a helyes út valahol a kettő között van, de jobban az első nézőpont felé eltolódva.

Vagyis én úgy gondolom, kellenek a szokások és automatizmusok, de kell idő, amikor hagyjuk csak megélni a pillanatot és nem tervezzük túl mit fogunk csinálni.

Például én imádom a karantén alatt kialakult új reggeli rutinomat! Minden reggel a kávém mellett átgondolom a napom, írok naplót, eldöntöm mit fogok aznap csinálni és jógázok, meditálok. Erről majd egy következő cikkben írok részletesebben is.

Szóval a reggeleimnek meghatározott üteme van, követem az előre meghatározott rutint.

Viszont a napom következő részét szeretem szabadon hagyni. Szeretem az érzést, hogy ha van kedvem elkezdek írni munka előtt, de ha nincs az sem gond. 

Ha munka után, lemegyek futni vagy sétálni, attól függően mihez van kedvem.

Emellett a munkában is szeretem, hogy mindennap újra eldönthetem mit és hogyan csinálok.

Vagyis szerintem az a fontos, hogy az ember tudja, mikor akar a szokásai szerint haladni a napjában és mikor pedig kreatívan azt csinálni, amit akar.

Persze emellett, ahogy írtam, úgy gondolom a szokások most a karantén alatt nagyon fontosak. Azért gondolom ezt, mert keretet adnak az életnek és erre most sok embernek van szüksége.

Én úgy gondolom nem baj, ha most ebben az időszakban az ember kicsit átesik a másik oldalra és kicsit túl tervezi a napját a szokásokkal. A szokások adnak egy rendszert az életünknek és szerintem ez megnyugtató a karanténban.

Karantén szokások

Amit javasolnék Neked az az, hogy alakíts ki egy reggeli és egy munka utáni rutint a karanténban. Döntsd el, hogy mivel töltöd a reggeledet, milyen szokásokat akarsz bevezetni. Például nagyon hasznos a meditáció, erről is fogok majd írni. Meg persze a reggeli mozgás!

Jó, ha kialakul egy rutin a home officehoz. Hasznos, ha minden nap ugyan akkor kezded a munkát, és meghatározod, hogy mikor lesznek a szüneteid, vagy mikor állsz fel kicsit az asztaltól. Ez is egyfajta rutin, hogy hozzászoktatod Magad ahhoz, hogy nem egyhuzamban dolgozol, hanem néha kicsit pihensz. 

Aztán jó, ha kitalálod, mikor lesz a vége munkának! Ezt kötheted egy időponthoz, vagy mondjuk a délutáni uzsonnádhoz/vacsorádhoz. Vagy akár edzéshez is. 

Ez legyen a munkautáni rutinod, vagyis döntsd el előre, hogy mit fogsz csinálni mindig, amikor befejezed otthon a munkát. Ez az elfoglaltság keretet ad majd a napodnak, és segít átkapcsolni az agyadat abba, hogy bár most ugyanazon a helyen van már nem a munkáról kell szólnia a napod hátralevő részének. 

Emellett egyéb kikapcsolódáshoz kötődő szokásokat is érdemes kialakítani, mint a karantén fotónapló vezetés vagy a naplóírás!

Amit még javaslok, hogy kezd el követni a szokásaidat. Írd fel őket és minden este nézd meg végre hajtottad-e őket. Ez segít majd beépíteni az életedbe a jó szokásokat!

Összegezve, jó ha most a karanténban új szokásokat alakítunk ki reggelre és munka utánra! De ezeket nem csak kitalálni és eldönteni kell, hanem csinálni is. Viszont, ha rendszeresen követjük őket, a jó szokások meghozzák majd az eredményt!