Biztos Te is hallottad már ezt a gondolatot, hogy sokszor a boldogtalanságot azért érezzük, mert összehasonlítjuk magunkat másokkal, és mivel a legtöbb esetben a negatívumokat vesszük észre előbb, így irigyek leszünk és rosszul érezzük magunkat.
Viszont az összehasonlítás nem minden esetben rossz! Szerintem létezik egy pozitív összehasonlítás, pozitív irigység, amikor az, hogy valamit még nem értünk el motivál minket. De persze emellett létezik negatív irigység is, ami visszafog minket, és úgy érezzük túl kevesek vagyunk és a többiek jobbak nálunk.
Amire most fókuszálni szeretnék, hogy el tudd különíteni, hogy mikor érzed a pozitív, és mikor a negatív irigységet, és tudatosabb tudj lenni ezekkel, mivel az összehasonlítást teljesen elkerülni nem tudod.
Az agyunknak ahhoz, hogy értelmezni tudja az életünket kell egy szint, amihez képest méri, hogy mi hol vagyunk. Viszont nem mindegy, hogy ezt a szintet hová tesszük, vagy hogy hogyan viszonyulunk hozzá. Itt jön be a szerepe a pozitív és a negatív összehasonlításnak.
Ezért most arról szeretnék írni, hogy hogyan legyél tudatosabb, amikor összehasonlítod Magad valakivel. Segíteni szeretnék abban, hogyan fordítsd át a negatív összehasonlítást és irigységet egy pozitívabb irányba, amikor kihívásnak éled meg, ha valaki jobb nálad és ez motivációt ad, hogy Te is jobb legyél!
Milyen területen szoktad Magadat másokhoz hasonlítani?
Az első lépés az lenne, hogy elgondolkozol, hogy mi az a terület az életedben, ahol másokhoz szoktad Magadat hasonlítani?
Milyen helyzetekben jön elő az összehasonlítás és irigység? Miben hasonlítod Magadat vagy az életedet, eredményeidet másokéhoz?
Ez a terület lehet a magánéleted, a karriered, a tested, környezeted vagy esetleg a sportban elért eredményeid.
Én például sokat hasonlítom magamat másokhoz a karrierem terén. Amikor találkozok valakivel, aki fiatalon sok mindent ért már el, akaratlanul elkezdem magamat hozzá hasonlítani, hogy biztos én is lehetnék már ott, és bevallom kicsit irigykedek is rá.
Vagyis lehet, hogy Neked is van egy terület az életedben, ahol ez jobban előjön. Most az a feladatod, hogy ezt definiálod!
Hogyan értelmezed most ezeket a helyzeteket?
A következő lépés az lenne, hogy leírsz egy ilyen helyzetet. Mit szoktál gondolni? Mit szoktál érezni? Milyen a hatása az összehasonlításnak?
Lehet, hogy elkezded keresni, hogy a másik esetleg miben rossz, vagy frusztráltnak érzed Magad. Lehet, hogy elszomorodsz.
Az lenne a lényeg, hogy tudatosítsd, hogy ennek az összehasonlításnak milyen hatása van az életedre, és hogy amit ezekben a helyzetekben átélsz az általában pozitív vagy negatív összehasonlítás?
Döntsd el szeretnél-e ezen változtatni?
Ezután az lenne a lépés, hogy eldöntsd szeretnél-e ezen változtatni? Negatívnak vagy pozitívnak ítéled meg ezt az összehasonlítást, vagyis az irigységet? Jól vagy rosszul érzed Magad tőle?
Én például régebben attól, hogy a munkámban összehasonlítom Magam olyanokkal, akik előrébb vannak, mint én, frusztrált voltam és nem pozitívan, hanem negatívan éltem meg ezeket a helyzeteket. Úgy éreztem, hogy bezárkózok, ezért szerettem volna rajta változtatni.
Ha úgy értékelted, hogy ezek a helyzetek motiválnak és pozitívan tudod Magadat összehasonlítani másokkal, akkor nem kell ezen változtatni, Számodra itt véget értek a lépések.
Viszont, ha negatívnak ítélted őket, és szeretnél változtatni, akkor van még pár tippem Neked!
Gyűjtsd össze a sikereidet!
Szerintem sokszor azért negatív az összehasonlítás, mert abban a pillanatban az agyunk nem tudja elő hívni rögtön az általunk elért eredményeket, így lekicsinyítjük saját magunkat, a másikat pedig felértékeljük.
Hogy ezt a negatív torzítást kicsit helyre tudd billenteni, arra kérlek, hogy szedd össze az összes sikeredet azon a területen, ahol úgy érzed összehasonlítod Magad másokhoz! Legyen egy listád mindenről, amit ezen a területen elértél!
Amikor pedig elkezded az összehasonlítást és kezdenél belemenni a negatív spirálba, akkor gondolj a sikereidre, amiket összeszedtél. Lehet abban a pillanatban nem érzed és nem jut eszedbe, de biztos sok minden van, amiért Te is büszke lehetsz Magadra! Vedd észre ezeket!
Legyél kíváncsi!
A következő dolog, amit még tehetsz, hogy az irigységet átfordítod kíváncsisággá!
Ne irigyeld, hogy akihez hasonlítod Magadat mit ért el, hanem legyél kíváncsi, hogy vajon hogyan csinálta! Gondolkozz el azon, hogy vajon milyen lépéseket tett ő? Mit vehetnél át tőle? Mi tanulhatnál tőle? Neki milyen készségei vannak, amit például Te is átvehetnél?
Emellett legyél kíváncsi, hogy vajon miért érzed, hogy kicsit irigy vagy rá? Miért váltja ezt ki belőled?
Végül pedig gondold végig, hogy vajon Te elhiszed-e, hogy Neked is elérhető az, amit ő elért? Ha azt gondolod, hogy nem, akkor gondolkozz rajta, hogy vajon miért látod így, és mit tehetnél, hogy ezen változtass!
Végül merj segítséget kérni!
Amikor negatívan hasonlítjuk magunkat másokhoz, akkor bezárkózunk. Viszont, ha próbálod ezt megváltoztatni, és a pozitív összehasonlítás felé mozdulni, akkor rájössz, hogy nem kell bezárkóznod, vagyis nyithatsz a másik felé. Neked is vannak sikereid és tudsz tanulni attól, aki talán jobb nálad.
Hát javaslom, hogy használd ki ezt a lehetőséget és merj tőle segítséget, vagy tanácsot kérni! Merd megkérdezni, hogy hogyan csinálta és kérdezd meg tudna-e Neked segíteni, hogy Te is elérd, amit ő, hiszen neki van a legjobb rálátása, arra hogy mit kell tenni ahhoz, amit szeretnél!
Sokszor azt gondoljuk, hogy a többi ember nem akar majd segíteni, mert félti a sikerét, de szerintem ez nem igaz! Jó érzés segíteni másoknak és attól, hogy valaki segít elérni azt, amit ő már elért, ő nem lesz kevésbé sikeres.
Ezért mindenképpen megéri nyitni a másik felé és segítséget kérni! Persze biztos lesz olyan eset, hogy nem kapsz támogatást, de ha már csak egy esetben is találsz egy olyan embert, aki szívesen segít, már nagyon sokat nyertél! Javaslom, hogy próbáld meg!
Én már a karrierem elején tudtam, hogy szeretnék sikeres lenni, ezért éreztem, hogy sokszor hasonlítom magamat másokhoz, akik már elérték, amit szeretnék. Viszont szerencsés voltam, mert már kezdőként találtam egy olyan embert, aki sokkal előrébb tartott a karrierjében, mint én és tudott nekem segíteni. A legfontosabb, amit tőle tanultam, hogy merjem elmondani a főnökeimnek, hogy mit szeretnék és legyek tisztában a céljaimmal. Ez nagyon sokat segített, meg persze, az is, hogy tudtam mindig fordulhatok hozzá, ha kérdésem van. Viszont, ha nem mertem volna tőle kérdezni, akkor ő sem tudott volna nekem segíteni.
Szóval javaslom Neked is, hogy merj tanácsot kérni, mert szerintem az emberek szívesen segítenek egymásnak!
Lépések
- Defináld milyen területen szoktad Magadat másokhoz hasonlítani!
- Hogyan értelmezed most ezeket a helyzeteket?
- Döntsd el szeretnél-e ezen változtatni?
- Gyűjtsd össze a sikereidet!
- Legyél kíváncsi!
- Merj segítséget kérni!
Összegzés
Az összehasonlítást nem lehet elkerülni, viszont fontos, hogy kezeljük ezeket a helyzeteket, ha negatívnak éljük meg őket. Hogy át tudd fordítani a negatív összehasonlítást, tudnod kell a saját sikereidet, kíváncsinak kell lenned és merned kell kérdezni! Így a szorongás és negatív érzelmek helyett, tudsz tanulni a másiktól, és így lehet Te is könnyebben eléred, amit szeretnél!