Régi mondás, hogy azt kapod vissza, amit Te is adsz. Igaz ez sok mindenre, de amire most fókuszálni fogok azok az érzelmek és az általuk kiváltott viselkedés a társas kapcsolatainkban. Az érzéseink a másik felé és a hangulatunk befolyásolja, hogy mit csinálunk és hogy mit kapunk vissza a másiktól.
Ez igaz baráti, családi és párkapcsolatainkra is, de még randizásra is! Vagyis nagyon sok múlik azon, hogy Te hogyan viszonyulsz a másik félhez. Ezért fontos, hogy megértsd azt a koncepciót, amit most fogok bemutatni, mert ezzel hatalmas pozitív változást érhetsz el ezeken a területeken!
Általánosságban elmondható, hogy a legtöbbször nem is igazán vagyunk tudatában az érzelmeinknek, de azok teljesen meghatározzák, hogy mit és hogyan cselekszünk, ezáltal pedig azt is, hogy mi lesz a kimenetele a dolgainknak.
Ez igaz a kapcsolatokban is. Egy ideje észrevettem, hogy ahogy én viszonyulok a másik félhez, az általában pontosan meghatározza, hogy ő hogyan fog viszonyulni hozzám és a szituációhoz. Például, ha jókedvűen találkozok valakivel akkor az esetek többségében ő is jókedvű lesz. Ha éppen bizonytalan vagyok valami miatt, akkor a másik is elbizonytalanodik, mert valahogy érzi, hogy ez az energia és érzelem árad belőlem.
Amint ezekre felfigyeltem, elkezdtem tudatosan irányítani ezeket a szituációkat és figyeltem a kimenetelt. Az eredmény szinte minden esetben az volt, hogy amilyen érzést én vittem a másikkal való találkozásba, azt is kaptam vissza. Természetesen ez visszafelé is igaz! A másik hangulata engem is tud befolyásolni, de mivel a másik viselkedésért és érzelmeiért nem én vagyok a felelős, ezért érdemes saját magunkra fókuszálni, mivel ezen tudunk változtatni.
Ezért szeretném ezt Veled is megértetni, mert ez az egy dolog jelentős változást tud hozni a kapcsolataidban, ha Te is elkezdesz odafigyelni rá.
Viszont mielőtt belemennék a részletekbe arra kérnélek, hogy próbálj Te is felidézni egy olyan esetet, amikor lehet, hogy negatív érzést közvetítettél egy kapcsolatba és azt is kaptad vissza! Például gondolj vissza egy esetre, amikor valakire nagyon haragudtál. Mit éreztél? Mit tettél és mi lett a kimenetele a dolgoknak? Elégedett voltál ezzel a kimenetel? Nem lehet, hogy más kimenetel jobb lett volna?
Ha bizonytalan vagy és úgy érzed sokszor elragadnak az érzelmek, amik miatt aztán még rosszabbul érzed Magad, mert nem az lett, amit szerettél volna, akkor olvass tovább és megtalálod, hogy mit tudsz ilyenkor tenni!
Vedd észre, hogy mit érzel!
Az első lépés mindenképpen az, hogy tudatosítani kell, hogy mit érzel a másik, vagy az adott szituáció felé. Haragot? Frusztrációt? Elkeseredést?
Ezt nagyon pontosan meg kell tudnod határozni.
Az is jó, ha tudod azt is, hogy miért érzed ezt, de ez igazából nem feltétele annak, hogy tudj majd rajta változtatni. Nem jó, ha bele lovalod Magad mindenféle elméletbe és megindoklod Magadnak, hogy jogos, amit érzel, mert valahol biztos jogos, de most a kérdés nem az, hogy jogos-e és hogy igazad van-e, hanem az, hogy mit szeretnél Te adni és kapni a másiktól.
Például megbeszéltek egy találkozót egy barátoddal és ő késik. Te haragszol rá és úgy érzed nem is vagy neki fontos.
Döntsd el, hogy ezt akarod-e érezni!
Ha már tudod mit érzel, akkor gondold végig, hogy biztos ez az az érzelem, amit most a másik felé érezni akarsz? Biztos, hogy ezt az érzelmet szeretnéd érezni az együtt töltött időbe?
Persze van, hogy az ember annyira haragszik, hogy ezt nem tudja és nem akarja elengedni. Mégis legalább arra kérlek, hogy legyél tudatában annak, hogy mit érzel és tudatosan döntsd el, hogy most ezt az érzést akarod-e átadni a másiknak is.
A példánál maradva, ha haraggal viszonyulsz a barátod felé, mert késik, akkor ő valószínű védekezni fog, amikor találkoztok. A védekezés miatt pedig nem biztos, hogy a legjobban tudja átadni Neked, hogy mi is történt igazából és miért késett.
Tudd, hogy mi lenne a legjobb kimenetel, amit szeretnél!
Ha az első lépésnél rájössz, hogy nem biztos, hogy ez a legjobb érzés, amit éppen adni szeretnél akkor gondolkozz el, hogy mi lenne az ideális kimenetel ebben a helyzetben, amit a szíved mélyén szeretnél? Szeretnéd, ha jól éreznétek magatokat, nevetnétek vagy a másik meghallgatna, esetleg bocsánatot kérne?
Tudd, hogy mi az, amit szíved mélyen szerettél volna, és amitől most úgy érzed távol vagy, mert negatív érzéseket érzel.
Ha a példát vesszük lehet, hogy egy vidám és beszélgetéssel töltött estét szeretnél, amikor mindketten megoszthatjátok mi történik éppen az életetekben.
Döntsd el, hogy mit kellene érezned, hogy ez legyen a kimenetel!
A következő lépés, ha megvan, hogy mi az, ami tényleg jó lenne az, hogy gondold végig, hogy milyen érzést kellene a másik felé érezni, hogy olyan kimenetel legyen, amit szeretnél.
Mondjuk ahhoz, hogy egy jó estétek legyen, sokat nevessetek és beszélgessetek, Neked felszabadultnak és vidámnak kellene lenned, emellett nyitnod is kell a másik felé.
Kezd el tényleg érezni az érzelmet, amit érezni szeretnél!
Most jön a legnehezebb rész! Nem elég tudatosan tudni, hogy mit kellene érezni, tényleg át is kell hangolnod magad az új érzésre. Ehhez azt javaslom, hogy gondolj pozitív dolgokra! Idézz fel jó emlékeket! Gondolj arra, hogy ha tényleg az álom kimenetelt kapod, akkor hogyan fogod érezni magad!
Vidd bele a társas kapcsolatba az érzelmet és energiát, amit szerettél volna és figyeld meg az eredményt!
Végül pedig, ha tényleg sikerült érezni, amit szeretnél akkor nincs más teendőd, mint ezt az érzést tudatosan közvetítetni a másik felé az interakcióba.
Emellett arra kérnélek még, hogy figyeld meg, hogy hogyan viselkedsz így, hogy tudatos voltál az érzelmeiddel, és mi lett a kimenetele a dolognak a másikkal.
A példához visszatérve, ha tudsz változtatni a haragodon és tényleg nyitottan, vidáman, együttérzően tudsz belekezdeni a találkozóba még akkor is, ha a másik elkésett. Így nyitott leszel megérteni, hogy miért késett és el is tudod fogadni azt, így teret engedve a vidám estének, amit igazából szeretnél.
Vagyis, ha tudatosabban döntesz arról, hogy mit gondolsz és mit érzel, akkor az adott szituációkban iránytani tudod a cselekedeteidet vagyis azt, hogy milyen energiákat viszel az adott interakcióba. Ezáltal pedig jó eséllyel azt is tudod irányítani, hogy mit kapsz vissza a másik féltől.
Lépések
- Vedd észre, hogy mit érzel!
- Döntsd el, hogy ezt akarod-e érezni!
- Tudd, hogy mi lenne a legjobb kimenetel, amit szeretnél!
- Döntsd el, hogy mit kellene érezned, hogy ez legyen a kimenetel!
- Kezd el tényleg érezni az érzelmet, amit érezni szeretnél!
- Vidd bele a társas kapcsolatba az érzelmet és energiát amit szerettél volna!
- Figyeld meg az eredményt!
Mikor lehet ezt a módszert alkalmazni?
Talán az már érthető, hogy akkor tudod használni, amikor valamilyen negatív érzést érzel a másik felé. Ennek több féle oka is lehet, viszont ez nem is igazán számít. Ami szerintem számít, hogy akkor érdemes a módszert használni, ha Téged megterhel ez a negatív érzelem és nem szeretnél még jobban a hatása alá kerülni.
Persze van olyan eset, amikor tényleg rosszul érzed Magad és ezen változtatni sem szeretnél, mert úgy érzed át kell adnod a másiknak, hogy mit érzel. Ebben az esetben annyit kérnék, hogy tényleg legyél tudatában annak, hogy mit érzel és ezt tisztán és érthetően kommunikáld a másik felé! Ne haragból beszélj vele, hanem mondd el, hogy most haragot érzel és megbántott. Adj teret annak, hogy együtt oldjátok meg a helyzetet!
Vannak helyzetek, amikor nem érdemes ezeket a lépéseket végig gondolni. Mégis az én tapasztalatom az, hogy sok félrement találkozó lenne elkerülhető, ha észrevennénk azt, hogy legtöbbször, a mi érzelmi állapotunk határozza meg, hogy milyen is lesz az együtt töltött idő. És ez tényleg igaz a baráti találkozókra, a családdal töltött időre, a randizásra és a párkapcsolatokra is.
Összegzés
Szerintem a kapcsolataink terén nagyon fontos, hogy ne csak belesodródjunk a szituációkba és érzelmekbe, hanem itt is tudatosak legyünk. Legyünk tisztában azzal, hogy amit adunk azt fogjuk visszakapni is! Vagyis, amilyen érzelmet érzünk a másik felé adott szituációban, ő azt fogja vissza tükrözni Nekünk, mivel a saját érzelmeink által vezérelve fogunk viselkedni, ő pedig csak erre tud reagálni.
Tényleg javaslom, hogy próbálj meg tudatosságot vinni a kapcsolataidba és a találkozóidba, és figyeld meg mi a kimenetele, ha pozitív érzéseket közvetítesz és mi ha negatívat!