Mivel nyár közepe van, szomorú leírni, de sajnos igaz, ezért egy könnyedebb témát választottam most. A feltöltődésről és a lelkesedésről szeretnék írni és arról, hogy miért fontos ez, és hogyan kapcsolódnak egymáshoz.
Mielőtt belevágnánk a feltöltődés témakörbe, magáról az energiáról, energiaszintedről szeretnék írni, mivel a cél a feltöltődéssel az, hogy ezt emeljük!
Mit értek energia alatt?
Mindenkinek van egy alap energiaszintje, ami egyénenként változik. Van, aki energikusabb, van aki nyugodtabb. De ezen belül is mindenkinek változik az energiaszintje, a saját mértékéhez képest.
Amikor úgy érezzük az energiaszintünk magas, (amit persze a saját energiaszintünkhöz képest kell érteni), akkor úgy érezzük képesek vagyunk cselekedni és megtenni, amit kell.
Amikor alacsony az energiaszintünk akkor úgy érezzük, hogy nem tudunk előre haladni, valami visszahúz, minden túl nehéznek tűnik.
Az energiának két része van, lehet élettani/fizikai és mentális oldalról megközelíteni.
A fizikai energiaszintet az alvással, étkezéssel, vitaminokkal és a mozgással tudjuk befolyásolni, ezekről most nem írnék részletesen. Ezeknek a témáknak vannak szakértői, akik könyveit érdemes elolvasni. Ha részletesen érdekel a téma, alulra beraktam pár könyvajánlót, amit ezekben a témákban érdemes elolvasni. Én ezeket olvastam és nagyon sokat segítettek, hogy a fizikai energiaszintem magas legyen.
A mentális energiaszintet pedig az befolyásolja, mit gondolunk, mit érzünk, milyen külső hatások érnek, hogyan értelmezzük ezeket. Emellett a flownak, a boldogságnak és hálának is köze van mentális energiánkhoz, mivel ezek is jó érzést keltenek bennünk.
Vagyis összegezve kétféle energiaszintünk van, amit más-más dolgokkal tudunk befolyásolni.
Mi tölt fel, mi húz le?
Ahhoz, hogy az energiaszintedet befolyásold először is tudnod kell, hogy mi tölt fel és mi az a tevékenység vagy ember, aki lehúz és elveszi az energiádat.
Ehhez természetesen arra kérlek, hogy készíts egy listát! Először próbáld meg emlékezetből felidézni, mi az, ami az elmúlt időben feltöltött. Például a jóga, séta, egy jó beszélgetés, egy kedves gesztus.
Ezután próbálj olyan eseményeket, vagy olyan elfoglaltságot felidézni, ami után azt érezted, hogy elfáradtál, és nem volt kedved és energiád már semmihez. Erre lehet példa egy kimerítő meeting / beszélgetés vagy egy nehéz étel.
Ha nehezen tudod összeszedni ezeket, akkor javaslom, hogy figyeld meg Magad 3 napig! Tudom, soknak tűnik, de ennyi idő kell, hogy legtöbb élethelyzettel találkozz és el tudd róla dönteni, hogy mit vált ki belőled.
Ehhez javaslom, hogy a telefonodra vagy ha van, okos órádra állíts be emlékeztetőket, legalább 5-öt egy napra, és amikor szól, írd fel, hogy mit csinálsz, és hogy az növeli vagy csökkenti az energiaszinted.
Így 3 nap után biztos, hogy össze tudod rakni a végső listát a feltöltő és a lehúzó tevékenységekről, esetlegesen emberekről.
Az energia növelése
Természetesen azokat az aktivitásokat kell majd előtérbe helyezni, amik emelik az energiaszintedet. Azokat pedig, ami lenyom elkerülni.
Most pedig készíts egy tervet, hogy ezt hogyan fogod tenni!
Ami lehúz, de el tudod kerülni, azt kerüld el! Ha nem tudod elkerülni akkor pedig javaslom, hogy vagy próbáld meg egy olyan tevékenységgel összekötni, amit szeretsz, vagy direkt iktass be mögé egy feltöltő tevékenységet, így könnyebben át tudsz ezen a kisebb energiaszintű dolgon billeni.
Például én rájöttem, hogy nem szeretek mosogatni. Persze a rend az tök jó, de valahogy fáraszt mindig elpakolni és mosogatni a konyhában. Amit viszont imádok az a podcastok hallgatása! Vagyis most már mindig, amikor mosogatnom kell berakok egy podcastot, és így abból a tevékenységből, amit nem szerettem most egy megtürt dolog lett, mivel úgy érzem közben tanulok is valamit.
Szóval a lehúzó dolgokat kösd össze olyanokkal, amit szeretsz, vagy iktass be utána valami jót!
Emellett minden napra tervezz be azokból a dolgokból, amik feltöltenek!
Engem például a mozgás mentálisan nagyon feltölt. Lehet csak az Edzett agy könyv elolvasása miatt, de mindig úgy érzem, hogy segít az agyamnak egy magasabb fokozatra kapcsolni, ha rendszeresen mozgok és ezt nem csak rögtön a mozgás után, hanem a következő nap is érzem. Szóval a mozgás mentálisan feltölt, viszont fizikálisan engem nagyon lefáraszt. Viszont mivel tudom, hogy a fizikai energiaszintemet csökkenti, ezért direkt estére szoktam rakni, így nem gond, ha utána már fáradt vagyok, mert már semmi fontosat nem fogok a mozgás utánra betervezni. Viszont reggel a mozgás miatt sokkal energikusabban kelek és mentálisan aktívnak is érzem magam.
Nagyon fontos, hogy ismerd meg magad, és az alapján tervezd be a tevékenységeket, hogy Neked mikor, mire van szükséged!
Feltöltődés
Viszont szerintem nem elég, ha csak arra figyelsz, hogy a hétköznapokban mi tölt fel és mi húz le, valamint ezek optimalizálására, hanem nagyobb feltöltődéseket is be kell tervezni az életedbe.
Én azt javaslom, minden héten legyen 1 nap, amikor valami olyat csinálsz, ami tényleg kikapcsol és mind fizikálisan mint mentálisan feltölt.
Például a hétvégén legyen egy nap kirándulás, vagy családlátogatás, vagy valami program a barátokkal.
Emellett nekem az a tapasztalatom, hogy 4 hetente jó egy egész hétvégét “kivenni” és valami olyan dolgot csinálni, ami kicsit kiszakít a hétköznapi keretekből. Jobb esetben ez egy utazás, de az is jó ha kétféle programot tervezel be a hétvége mindkét napjára.
Ezek azért fontosak, de ha az ember túl sok mindent sűrít az életébe, akkor könnyen átfordulhat a kiégésbe, ha nem pihen közben semmit.
A kiégés
A kiégés sajnos egyre jobban az életünk része lesz. Pár éve, ha egy 20-30 éves ember azt mondta, hogy kiégett, akkor mindenki jót mosolygott rajta, mivel a kiégést mindig a stresszes managerekhez kötöttük. Mára viszont tényleg nem ritka, hogy 20-30 éves emberek eljutnak a kiégés egy olyan fokára, amin már nehéz egyedül átlendülni.
Ezért fontos, hogy elkerüljük a kiégés kockázatát is, amit a megfelelően beiktatott feltöltődésekkel szerintem jól meg is lehet tenni.
Vagyis a heti 1 nap és a 4-5 hetente 1 hétvége azért is kell, hogy a lelkesedés megmaradjon és a kiégés minden kockázatát elkerüld.
Be kell valljam én ezeknek a kikapcsolódásoknak a tervezésével nagyon tudatos próbálok lenni. Mivel az egész saját vállalkozást a rendes napi 8 órás munkám mellett viszem, így nem ritka, hogy hétköznap még plusz 3 órát is foglalkozok a mindset traininggel, az ügyfelekkel, feladatok intézésével, és természetesen hétvégén is kell egy nap, amit erre szánok.
Viszont mivel tényleg nem akarok kiégni ebben, azért a hétköznapokra mozgást és egyéb feltöltő programot is próbálok szervezni, a hétvégén pedig van egy nap, amikor nem ülök le a gép elé és tényleg kikapcsolok. Ez az időszak nagyon fontos, mivel azt vettem észre ezután mindig még nagyobb kedvel állok neki a munkának hétfőn.
Innen jött az ötlet, hogy a feltöltődést és a lelkesedést egy bejegyzésben tárgyaljam! Mivel észrevettem, hogy a feltöltő pihenős napok után még lelkesebben állok neki a munkának, vagyis ez az ami a lelkesedésem egyik részét adja!
Ezzel pedig át is vezetném a témát a lelkesedésre!
Lelkesedés
A feltöltődés mellett szeretnék még a lelkesedésről is írni, mivel ha az ember energikus, kipihent, akkor a lelkesedése is magasabb és jobban, lelkesebben tud azokkal a dolgokkal haladni, ami számára fontosak.
Honnan tudjuk mikor lelkesedünk?
A lelkesedés az az érzés, ami cselekvésre visz minket, amikor tényleg azt érezzük, hogy tenni akarunk valamit. Hasonló a motivációhoz, de én jobban szeretem a lelkesedést használni, mivel ebben benne van a lélek szó, vagyis érződik, hogy ebbe a tevékenységbe a lelkünket, a szívünket is belerakjuk.
A lelkesedés az, amikor tényleg szívből csináljuk, amit kell. Amikor valamit azért csinálunk, mert muszáj, de igazából nincs hozzá kedvünk, akkor jön a képbe a kitartás, a fegyelem, eltökéltség.
Viszont én azt vettem észre, hogy amikor fel vagyunk töltődve akkor sokkal könnyebb lelkesnek lenni és neki állni a még talán nem annyira szeretett dolgoknak is.
Ha viszont fáradtak vagy kimerültek vagyunk, akkor ahhoz, hogy elvégezzük még azt is, amit szeretünk nagyon sok kitartás kell. Viszont a kitartásunk és a mentális erőnk véges, így sokkal valószínűbben fogjuk abba hagyni, amit csinálunk. Ezt a mentális erőt töltjük fel, amikor kikapcsolódunk, így akkor már nem érezzük annyira nehéznek, amit tennünk kell.
Találjuk meg miért lelkesedünk
Most viszont talán felmerül benned a kérdés, jó de honnan tudom, hogy miért lelkesedek?
Egyszerűen csak nézz vissza az elmúlt pár napra, mikor volt, amikor valamit nagyon vártál? Amikor valamit nagyon el akartál kezdeni? Amikor ez a tevékenység flowba vitt?
Ha megvannak ezek a pillanatok, akkor már tudod is, mi az, amiért lelkesedsz.
Persze, ha vannak nagyobb céljaid, vagy egy hobbid, akkor valószínű a lelkesedés ezekhez kapcsolódik. Ez fontos is mivel a lelkesedésből fakadó cselekvés fog előre vinni.
Én például megszerettem a blogírást, és amikor reggelente leülök a géphez már várom, hogy neki essek az aktuális tartalomnak. Az íráshoz kapcsolódó lelkesedésem és szenvedélyem az, ami miatt korábban kelek minden nap, hogy még erre is legyen időm.
A lelkesedés hosszú távú fenntartása
Ha már tudod miért lelkesedsz, akkor talán felmerült benned, hogy jó lenne többször átélni ezt az érzést. Javaslom tényleg próbáld minél többször beiktatni azokat a dolgokat az életedbe, ami lelkesítenek.
Persze mindig lesznek olyan dolgok, amiket meg kell csinálni, de nem élvezel, ilyenkor kitartónak és eltökéltnek kell lenni.
Viszont ahhoz, hogy hosszú távon fent tudd tartani a lelkesedésed a dolgok iránt, kell a szünet és a feltöltődés is.
Így kapcsolódik a kettő egymáshoz.
Ha túlzásba viszed azt, amiért lelkesedsz, mert annyira élvezed, akkor egy idő után el fogsz jutni a kiégéshez. Persze ez nagyon extrém véglet, de érdemes észben tartani. Ahhoz, hogy a kiégést elkerüld kellene a heti, havi pihenők.
Én javaslom, hogy legyenek gyorsító időszakaid, amikor meghúzod a fontos dolgokat és maximalizálod a lelkesedésedet, de aztán legyen egy lassítás, amikor feltöltődsz és visszanyered az energiád. Ezután pedig újra maximális lelkesedéssel tudsz nekivágni a dolgoknak.
Én ezeket sprinteknek hívom. Általában nem 1 hónapra szoktam tervezni, hanem legalább 2 hónapos időkeretre vannak rész céljaim az életemben. Viszont a 2 hónap alatt megtartom, amit fentebb ajánlottam neked. Hetente 1 napot kikapcsolok, kb 4 hetente 1 teljes hétvégét csak feltöltődésre szánok és a sprint végén tartok úgy 1 hetet, amikor értékelem, megtervezem a következő időszakot.
Javaslom Te is kísérletezd ki, Neked mi működik! Mennyi időközönként kell egy teljes hétvégi kikapcsolódás és mennyi időnként egy nagyobb akár 1 hetes feltöltődés, hogy tényleg kihozd Magadból a maximumot és hosszú távon lelkesen tudj hozzá kezdeni a fontos dolgoknak!
Mit csináljunk, ha nem tudunk lelkesedni az életünkben semmiért?
Arról is szeretnék írni, hogy mit tegyél, ha nem tudtál összeszedni semmit, amiért lelkesednél.
Ha már nem tudsz lelkesedni, akkor valószínűleg elindultál a kiégés útján. Azt javaslom, hogy állj meg és értékeld ki a céljaidat, a mostani élethelyzetedet és nézd meg min szeretnél változtatni.
Nézd meg azt is, hogy jó irányba haladsz-e, mert lehet, hogy a céljaid jók, de a mindennapokban nem ezekért teszel, hanem másik irányba halad az életed. Fontos, hogy időben észrevedd, ha nem a teljesen megfelelő irányba halad az életed, mert még biztos tudsz rajta változtatni.
Ha tényleg konkrétan definiálod, mi a célod, viziód és ezekhez illeszted a cselekvésedet, akkor biztos, hogy meglesz az eredmény, és a lelkesedésed is vissza fog térni.
Ha ennek az elvégézéséhez szükséges, vonj be egy külső szemlélőt, akár egy trainert, coachot. Hidd el megéri ezen dolgozni, mert az életünk nem azért van, hogy túl éljük, hanem hogy tényleg olyan dolgokkal töltsük fel, amik lelkesítenek minket.
Összegzés
Most nyáron talán magától értetődő, hogy szánunk időt a pihenésre, de szeretném, ha ebben is tudatosabb lennél és később is tervzenéd ezeket a feltöltő időket, hogy elkerüld a kiégést, hogy hosszú távon fenn tudd tartani a lelkesedésed, és tényleg élvezd az életedet!